Organizacja transportu – podstawowe zagadnienia

Transport to jedna z najszybciej rozwijających się usług w Polsce. Każde przedsiębiorstwo potrzebuje możliwości przemieszczania towarów. Dzięki prężnie rozwijającej się technice następuje to coraz szybciej.

Podstawowy podział usług transportowych

organizacja transportuLogistyka transportu może się dzielić ze względu na różne czynniki. Podstawowy podział występuje ze względu na środowisko, w którym się odbywa. Wygląda on następująco:

  • lądowy – Dzieli się on na transport drogowy towarów oraz kolejowy
  • wodny – Występuje pod dwiema postaciami: morski oraz śródlądowy
  • powietrzny – zazwyczaj lotniczy
  • przesyłowy – dzielący się na transport rurociągowy, taśmowy oraz trakcyjny

Wykorzystywanie różnych rodzi transportu na terenie Polski.

Aktualnie na terenie polski widzimy duży wzrost spedycji krajowej. Do przewozu artykułów wewnątrz kraju najczęściej wykorzystuje się transport lądowy. Kolej odpowiada za masowy przewóz materiałów. Jej minusem jest brak możliwości dowozu pod konkretny adres. Transport drogowy towarów jest droższy od kolejowego, za to nie jest on ograniczany przez przebieg linii kolejowych. Na terenie Polski wykorzystuje się również żeglugę śródlądową. Odgrywa ona stosunkowo małą rolę w porównaniu do alternatywnych opcji. Transport Lotniczy wykorzystywany jest głównie do eksportu wyrobów polskich producentów za granice. Statki morskie zazwyczaj przewożą produkty importowane z krajów zachodnich. Wykosztuje się je również do przewozu surowców naturalnych. Rurociągi przebiegające przez granice Polski transportują głównie gaz z Rosji i rozprowadzają po innych krajach Unii Europejskiej. Jeśli potrzebny jest nam transport drogowy towarów możemy z korzystać w Logit, czyli firma która zajmuje się logistyką i wykona za nas ciężkie zadanie jakim jest spedycja krajowa.