Czym jest LCA i dlaczego jest potrzebna?

LCA to skrót od angielskiego Life Cycle Assessment. Jest to metoda oceny wpływu produktów i usług na środowisko od kołyski do grobu. Jak sama nazwa wskazuje, stosuje się ją przy ocenie produktu lub usługi od kołyski do grobu – od wydobycia surowców do zakończenia cyklu życia produktu i jego utylizacji.

Analiza LCA w praktyce

Na przykład analiza LCA dostępna w ofercie firmy JW-A może dotyczyć tego, czy meble skórzane mają mniejszy wpływ na środowisko niż meble z tkaniny, ponieważ wykorzystują one różne surowce i mają różne cykle życia. Analizuje się również, ile energii, wody, dwutlenku węgla i innych zasobów zużywa się podczas produkcji, wykorzystania w produkcji lub serwisie, utylizacji lub recyklingu oraz ponownego wykorzystania w innej części tego samego procesu.

Jeśli jesteś nowy w LCA, jak również, jeśli pracujesz z LCA jako część swojej codziennej pracy, to czytaj dalej, aby uzyskać więcej informacji!

Co obejmuje analiza LCA?

Ocena cyklu życia produktów obejmuje następujące etapy. Surowce: Obejmuje to wydobycie surowców, takich jak drewno, minerały i metale. Jeśli produkt taki jak meble czy elektronika jest wytwarzany przy użyciu surowców, wpływ procesu produkcyjnego na środowisko zostanie uwzględniony. – Produkcja: Obejmuje uprawę, zbiór, przetwarzanie i transport surowców.

Wykorzystanie w produkcji: Jest to etap produkcji, w którym produkt jest używany do tworzenia innych przedmiotów lub usług, jak np. produkcja infrastruktury lub produktów spożywczych. Wykorzystanie w produkcji innych produktów: Jest to etap, w którym produkty są wykorzystywane do tworzenia innych produktów i tak dalej.

Recykling lub utylizacja: Jeśli produkt nadal nadaje się do użytku, mógłby zostać poddany recyklingowi lub ponownie wykorzystany w innej części tego samego procesu. Jeśli nie, skończyłby na wysypisku śmieci. Nowa produkcja surowców: Nie ma „powrotu” do wydobycia surowców, ponieważ produkt jest już gotowy. Utylizacja: Jest to ostatni etap cyklu życia produktu, a jego utylizacja polega na wyrzuceniu produktu.